Když to může udělat kdokoliv...

Toto je příběh, který se klidně mohl stát...

Byl poslední týden před Vánoci, čas večírků a přání do nového roku. Majitel firmy už před pár dny osobně podepsal přání pro každého zákazníka i dodavatele a ta teď trpělivě čekala na hromádce ve svých obálkách, aby je někdo odnesl na poštu. Obvykle na poštu chodila asistentka, ale ta byla doma nemocná. Vždyť na tu poštu, co je za rohem, může dojít kdokoliv, že? Však on ty obálky někdo vezme a odnese je, až bude mít cestu kolem. To nejspíš proběhlo hlavou každému, kdo si té hromádky přání všiml. Den za dnem ubíhal a obálky čekaly, až najednou byl den před Štědrým dnem. Majitel firmy si uvědomil, že ta přání už před Vánoci nikdo doručit nezvládne a hrozně se rozčílil. Jak to, že nikdo ta přání neodnesl na poštu? Vždyť to mohl udělat kdokoliv! Jak teď budou vypadat, když přání dorazí až někdy v lednu? To už přeci Vánoce nikoho nezajímají… To, co si ale nikdo neuvědomil bylo, že i když to byla práce pro každého, tak to každý neudělá.

A toto je příběh, co se doopravdy stal.

Zákazník netrpělivě čeká na zveřejnění nové verze programu, která bude obsahovat funkci, co nezbytně potřebuje. Potřebuje ji tak moc, že už několik měsíců řeší s šéfem vývojářů, jak má vypadat, jak má fungovat a má informace o tom, že právě v této verzi bude dostupná. Jaké je jeho překvapení, když si nainstaluje novou verzi a vytoužená funkce tam není. Jaké je překvapení šéfa vývojářů, když se o chybějící funkci dozví od zákazníka. A jaké je překvapení vývojářů a testerů, že šéf neví o tom, že v té funkci byly nějaké chyby, co musí být odstraněny a tak bude prostě až v další verzi. Vždyť o nic nejde a další verze bude za 14 dní, ne? Ale přitom stačilo tak málo. Někdo se mohl zeptat, jak to vypadá a nebo říci šéfovi o tom problému. Mohl to udělat kdokoliv z těch, kdo o tom věděl. Každý to bral za samozřejmost, ale nikdo nic neudělal, jen byli nakonec všichni překvapeni. A někdo se cítil jako blbec.

A tak v mnoha firmách pracují tito čtyři lidé: Nikdo, Kdokoliv, Někdo a Každý. 

Máte je i u Vás? 

Vzděláním biochemička s nutkáním porozumět, profesí produktová manažerka ve vývoji software. Fascinována zlepšováním procesů a přemýšlením nad možnostmi jak prolomit status quo.V současnosti také vývojářka platformy beLean....
O výrobní lince, kterou svět neviděl...
 
Cron Job Starts